10 листопада 2022

Viber, Telegram та інші месенджери (частина 1)

Я трохи в шоці кожного разу, коли мені в ході повномасштабної війни Росії+Білорусі проти України доводиться раз у раз пояснювати черговим диким людям, що для українців користуватися білоруським Вайбером (Viber-ом) та приховано російським Телеграмом (Telegram-ом) — це самогубчий ідіотизм. Причому, пояснювати доводиться не лише диванним мешканцям, але й представникам бізнесу, що особливо дратує. Доведеться залишити тут у блозі пам'ятку з цього приводу. А заодно поговорити про альтернативи. Отже:

1. Viber. Білоруська поробка. Вся розробка — в Білорусі (починалася у Бресті). Весь маркетинг — у Білорусі. Операційні сервери — по всьому світу на чужих хостингах, але в першу чергу — в Білорусі (не знаю, основні з них ще в Бресті, чи вже у Мінську). А на цих серверах — апаратура стеження від білоруського лукашенківського КДБ (так: вони навіть радянську назву не змінили, якщо для когось це новина). Простіше кажучи, кожного разу, коли ви щось там у Вайберку пишете, білоруське КДБ бачить всі ваші дописи і, якщо ви являєте для них якусь цінність, то навіть читає (а заодно може переглянути й усі ваші телефонні контакти, оскільки їх Viber з вашого телефону переписує на свої сервери).

Скажете на це, що ви особисто — диванний хом'як і інтересу ні для кого не являєте? А як щодо української тероборони? Ще навесні, коли бої йшли навколо Києва, я напевне вияснив, що наша місцева тероборона пересилає через Viber паролі та іншу таємну інформацію. Масово. Це нормально? Це — саме що самогубчий ідіотизм. А все чому? А тому, що складається тероборона з отаких от диванних хом'яків, які не збираються змінювати свої дурнуваті звички. Чим тільки допомагають ворогу.

Але й ті хом'яки та інший планктон, який не має стосунку до військових та державних таємниць, користуючись Viber-ом, систематично працює тим самим на ворога. Фінансово. Бо, генеруючи трафік та актуалізуючи рекламу й платні послуги для організацій, буквально вливає гроші у комерційні структури Viber-а та ще опосередковано підтримує фінансово — самою своєю участю — бізнес-модель, яка ці гроші приносить. А з цих грошей у вигляді податків Лукашенку і, можливо, ще якихось зборів і фінансується КДБ-шне обладнання на серверах Viber-a, через які вони відстежують не тільки переписку нашої тероборони, але, цілком можливо, навіть її фізичне пересування. Що варто програмі прикріплювати до повідомлень GPS-мітки? Та це елементарно. Ви код Viber-а бачили? Зуб дасте, що вони так не роблять?

З цих самих грошей фінансується, в тому числі, і вся білоруська держава, а отже — й обслуговування російських військ на території Білорусі і головне: вторгнення російських військ з території Білорусі навесні та ракетні удари по Україні нині. Київ, до речі, суттєво страждає через пуски не тільки з території Росії, але й з Білорусі. Які фінансуються, у тому числі з грошей, отриманих Viber-ом. І саме тут, у Києві, безперечно, живе найбільше серед усієї України корисних для агресора ідіотів, які продовжують цим самим Viber-ом користуватися.

Не зайвим буде знати, що білоруський сектор ІТ (інформаційних технологій) генерує доволі велику частку білоруського бюджету; ліньки гуглити, але до повномасштабного вторгнення це було ледь не 10 % чи то доходів бюджету, чи то навіть ВВП країни. І Viber є доволі крупним „гравцем“ білоруського ІТ-сектору економіки. І що найбільш цікаво: коли Лукашенко сфальсифікував президентські вибори у 2020 році, білоруські ІТ-шники неохоче (в основному через нестерпні умови роботи галузі, а не з моральних міркувань) почали виїжджати з Білорусі й виводити свої компанії. Однак, ця тенденція не протривала й одного сезону: до кінця осені переважна їхня більшість тихцем повернулася в Білорусь і продовжила працювати на благо картопляного рейху. Засунувши все своє дисиденство та любов до свободи куди подалі. І от цих людей ви теж фінансуєте кожного разу, коли лізете в цей скотинячий Viber.

Подумайте про ракети й «Ша́хеди», які летять з Білорусі в Україну в тому числі за рахунок непрямого фінансування з боку Viber-а, згадайте про загиблих — і може у вас прокинеться якщо не совість і не громадянська відповідальність, то хоча б здоровий глузд та інстинкт самозбереження, які й підкажуть вам, що користуватися інформаційним шпигуном від білоруського рейху із назвою «Viber» просто недопущенно, і треба його негайно видалити й перейти на нормальні засоби спілкування. Безпечні та не пов'язані з агресором і його сателітами.

На фото в центрі — лікарка київського Охматдиту Оксана Леонтьєва, гематолог і трансплантолог із 11-річним стажем, яка рятувала дітей із раком крові — і загинула по дорозі на роботу під час масованого ракетного обстрілу 10 жовтня. Вбивчі ракети летять в основному з Росії, але часом і з Білорусі. І в тому числі за гроші, які ви генеруєте, користуючись Viber-ом.

(Історична довіка і відповідь на поширене питання. Ні, Viber — не ізраїльська розробка. Так, започаткували її два євреї: один з Білорусі, другий — з Ізраїлю. Гроші на розкрутку взяли у якихось знайомих другого з них, тому деякий час права власності належали одній ізраїльській сім'ї. Але як розробка, так і маркетинг суцільно велися в Білорусі, а аж ніяк не в Ізраїлі (просто тому, що це значно дешевше; з цієї ж причини білоруські IT-компанії поверталися в Білорусь після демонстативного виходу у 2020 році). Потім власники продали фірму японцям. Але розробка і маркетинг так і залишилися в Білорусі. Тільки розширилися. І апаратура КДБ на їхніх серверах нікуди не поділася. І виплати в лукашенківський бюджет тільки зросли. І інтерв'ю офіційні представники Viber-а про розширення свого бізнесу продовжували давати з Мінська російською мовою. Гугліть і вигуглите.)

Про Telegram та інші месенджери поговоримо у наступній частині або наступних частинах (на скільки вистачить терпцю писати).

Варіант допису у блозі сайту

Немає коментарів:

Дописати коментар

Україна стає україномовною

У 1999 році, передостанньому році XX століття, на збіговиську тогорічних випускників НАОМА затіяли ми з Антоном Якутовичем (здається, останн...